Loading color scheme


 

THEATRE GAMES

LATO W TEATRZE 2022

THEATRE GAMES

ZAWOJA

 

  • Tytuł projektu: THEATRE GAMES
  • Termin i dokładne miejsce prowadzenia warsztatów: Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Zawoja 2000 A, 34 – 222 Zawoja
  • Data, godzina i miejsce pokazu: 9 lipca, Babiogórskie Centrum Kultury, orientacyjna godzina: 18.00
  • Koordynator_ka i dane kontaktowe (tel i e-mail) - Anna Kulka: 600 952 228, kulka@zawoja.pl; Wanda Bucka 503 424 903 janina.bucka@o2.pl
  • Liczba i wiek odbiorców: 13 – 17 lat, 25 osób
  • Liczba i wiek odbiorców innych narodowości: 5 osób
  • Zredagowany tekst o całym projekcie zawierający tematykę przedsięwzięcia, metody pracy (max 1200 znaków)

 

„Theater Games - teatr porusza" to projekt kierowany do młodzieży, który ma bawić i służyć zmianie na lepsze, a także pomóc w poszukiwaniu nieprzemocowych rozwiązywań problemów z jakimi spotyka się młodzież. Tytuł nawiązuje do najważniejszej książki A. Bolała „Gry dla aktorów i nie-aktorów.”  To właśnie na metodach pracy tego brazylijskiego reżysera i pedagoga chcemy oprzeć nasz proces twórczy. Drugi człon tytułu „Teatr PORUSZA” można odczytać wieloznacznie. Jako zaznaczenie roli teatru w dotykaniu trudnych tematów luz też bardziej dosłownie przez potraktowanie zajęć teatralnych jako okazji do ruchu fizycznego, który ma zbawienne znaczenie dla ciała i ducha młodych ludzi.

Tematów, które będziemy chcieli poruszyć jest wiele: zagubienie po pandemii, niepokoje związane z trwającą wojną na Ukrainie, niepewność i przede wszystkim niepokoje związane z dojrzewaniem, pytania i wątpliwości pojawiające się u progu dorosłości. Zastanowimy się co jest naprawdę ważne w życiu, a co ważnym nam się tylko wydaje, bo tak chcą od nas np. media społecznościowe. Korzystać będziemy z kilku elementów Teatru Forum: „Teatru Obrazu”, „Teatru Niewidzialnego”, „Teatru Gazetowego” i „Teatru Forum”. Do teatralizacji służyć będą sytuacje z życia wzięte jak i te fikcyjne znane z młodzieżowej literatury, filmów i seriali.  Powrócimy do źródeł teatru Forum, stworzonego w Brazylii, gdzie tworzy się widowiska łącząc zaangażowane treści i społeczne przesłania z bogatą formą i oprawą widowiska.Ważnymi elementami LwT będą warsztaty bębniarsko-wokalne oparte na muzyce brazylijskiej oraz warsztaty Capoeira, które przybliżą nas do źródeł Teatru Uciśnionych. Ważnym elementem będą też warsztaty plastyczne w czasie których młodzież zajmie się tworzeniem scenografii, kostiumów, rekwizytów i promocją wydarzenia.

 

  • Biogramy osób zaangażowanych w realizację projektu max 600 znaków (każdy z biogramów)

Arkadiusz Ziętek - twórca teatralny urodzony w Lublinie, współpracujący z wieloma instytucjami kultury w Polsce i Niemczech. Był wieloletnim kierownikiem artystycznym w berlińskim Interkunst e.V. W pracy skupia się na interaktywności, spontaniczności i zmianie społecznej. Korzysta z wielu metod i technik, których uczył się od ich twórców i mistrzów: Teatr improwizowany, Teatr uciśnionych, Method acting, techniki dramowe. Bazując na doświadczeniach wyniesionych z praktyki teatralnej, klas mistrzowskich oraz podyplomowych studiów reżyserskich (PWST) i trenerskich (Collegium Civitas) prowadzi warsztaty i kursy dla zawodowych aktorów oraz dla młodzieży i dorosłych chcących poznaćtajniki sztuki scenicznej. Kształci w wykorzystywaniu metod teatralnych do działań artystycznych i społecznych. Odpowiedzialny za warsztaty teatralne.

Sylwia Wójcik - Wokalistka, bębniarka i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie. W 2017 roku ukończyła studia na kierunku muzykoterapia na UMCS  w Lublinie. Skończyła także kurs muzukoterapii Nordoff-Robbins. Od wielu lat prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży specjalizując się w cyklicznych warsztatach bębniarskich dla najmłodszych. Jest wokalistką wielokrotnie nagradzaną na wielu ogólnopolskich festiwalach (m.in. drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie). Obecnie jest wokalistką grupy Wadada. W 2019 wraz z dziećmi i lubelskimi muzykami nagrała płytę "Węglin Wyspa Bębna". Współpracuje z teatrem dla Dzieci "Sztuczka". W swojej pracy stawia głownie na podejście spontaniczne i twórcze, podążanie za grupą, improwizację. Odpowiedzialny za warsztaty muzyczne.

Fernando Junior Gomez - Uśmiechnięty, pozytywny, pełen pasji i równowagi człowiek. Urodzony i wychowany w Brazylii, od 11 lat mieszka na stałe w Polsce. Od ponad 20 lat trenuje głównie capoeirę, brazylijską sztukę walki, a obecnie posiada tytuł nauczyciela Red Rope czyli Master w capoeirze. Od ponad 20 lat uczy capoeiry i tańców kultury brazylijskiej. Kocha to, co robi, pasja stała się jego stylem życia. Fernando jest też instruktorem zumbrazil, czyli połączenia podstawowych elementów fitness kroków tańców brazylijskich (samba, samba reage, regaton, coconut, Frevo, forró, Maculelê, capoeira i inne), których nauczył się przez lata w Brazylii pod okiem najlepszych tancerzy. Ok kilku lat pracuje jako wychowawca i trener w „Salezjańskim ośrodku wychowawczym i socjoterapii” w Różanymstoku. Odpowiedzialny za warsztaty capoiera.

Natalia Melzer - właściciel marki "KONCEPT - wytwórnia form pomysłowych". Grafik, designer. Z wykształcenia kulturoznawca, specjalność sztuki audiowizualne. Wieloletni pracownik agencji reklamowych. Studiowała również na kierunku Artystyczne Projektowanie Ubioru. Współpraca z największymi polskimi markami w zakresie tworzenia kostiumów reklamowych - projekt i realizacja. Twórczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Autorka projektów scenografii i kostiumów do spektaklu "Pamiętnik Babiej Góry". Autorka ilustracji do książek: "Widok z okna", 2019; "Góra Kultury", 2017. Od lat współpracuje z BCK w zakresie tworzenia materiałów promocyjnych do festiwalu Babiogórska Jesień i innych dużych przedsięwzięć kulturalnych. Miłośniczka gór i zapalona rowerzystka MTB.Odpowiedzialny za warsztaty plastyczne.

 

Mieszko Krzyś - Muzyk, kompozytor, nauczyciel gry na gitarze, wokalista. Od dziecka styczność z muzyką, najpierw fortepian , potem już ukochana gitara. Od 16 roku życia nie przerwanie na scenie. Koncerty w całej Polsce oraz w USA, NY. Członek różnych zespołów np: Narwana, The Chilloud, Let Him Run, Potock. Współtwórca utworów które zdobywały pierwsze miejsca na festiwalach oraz rozgłośniach radiowych w Polsce, nagrodzony również za najlepszy wokal festiwalu w Warszawie (jury Marek Raduli oraz Krzysztof Ścierański). Przez rok uczęszczał do Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od kilku lat pracuje w domu kultury w Makowie Podhalańskim jako nauczyciel gitary. Prowadzi również zespoły stworzone ze swoich uczniów.  Odpowiedzialny za warsztaty muzyczne.

 

Karolina Glanowska - Absolwentka projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach orz kierunku art & desig na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Na co dzień zajmuje się projektami graficznymi, fotograficznymi i filmowymi. Realizowała dla BCK fotoreportaże m.in. z festiwalu Babiogórska Jesień czy też z przedsięwzięcia teatralnego "Pamiętnik Babiej Góry". Odpowiedzialny za warsztaty plastyczne.